Szkolenia i rozwój

Jaki język programowania na początek nauki?

Osoby, które rozpoczynają przygodę z programowaniem, zastanawiają się często, który z języków kodowania najlepiej odnajdzie się w spektrum ich zainteresowań. Warto więc dokładnie zapoznać się z charakterystyką języków, stawiając w pierwszej kolejności na praktyczne narzędzia o intuicyjnej strukturze. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, który język programowania wybrać na samym starcie.

Dlaczego warto rozpocząć naukę języka programowania?

Coraz więcej osób decyduje się na poszerzenie swoich kompetencji o znajomość języka programowania. Obecnie o pracowników, którzy wyróżniają się umiejętnością kodowania, walczą pracodawcy z różnorodnych branż, których specyfika nie opiera się jedynie na usługach z zakresu IT.

Nie da się ukryć, że programowanie rozwija umiejętność analitycznego myślenia. Kodowanie uznawane jest także za proces twórczy – praca z językiem programowania wyzwoli więc w Tobie kreatywność, pozwalając Ci przełożyć rozwijaną w ten sposób zdolność logicznego rozwiązywania problemów na pozostałe dziedziny życia.

Co równie ważne, nauka programowania sprawi, że poczujesz się bardziej pewny siebie. Kodowanie nie należy do najłatwiejszych umiejętności – osiągając więc pierwsze sukcesy, wyzwolisz w sobie poczucie spełnienia.

Najpopularniejsze języki programowania – charakterystyka

Przed przystąpieniem do nauki warto się szczegółowo zapoznać z najważniejszymi cechami poszczególnych języków kodowania, wybierając spośród nich taką technologię, która najlepiej sprosta podejmowanym przez Ciebie zadaniom.

Java

Kiedy warto postawić na Javę? Język ten cechuje uniwersalność – Java używana jest zarówno podczas tworzenia stron internetowych, jak i aplikacji na smartfony. To właśnie na jej bazie powstała m.in. popularna gra Minecraft.

Java uważana jest za język obiektowy – jej struktura zbudowana jest obiektów, które przechowują dedykowane im rekordy. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik zyskuje wgląd w uporządkowane i stosunkowo łatwe do analizy dane.

Zastanawiasz się, jaki język programowania wybrać na początek nauki? Java uważana jest za dość intuicyjny język kodowania, dlatego stanowi ona częsty wybór osób, które dopiero przygotowują się do podjęcia pracy w sektorze IT. Co równie ważne, początkujący bez większego problemu znajdą wartościowe materiały do nauki, takie jak kursy, bootcampy czy książki.

Python

Python uznawany jest za jeden z najpopularniejszych narzędzi kodowania na świecie. Nie wiesz, który język programowania wybrać na początek nauki? Stawianie pierwszych kroków z Pythonem może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem – język ten posiada szerokie zastosowanie, a jego kod źródłowy cechuje czytelność i klarowność. Używany jest on do tworzenia zarówno aplikacji, jak i stron internetowych czy sztucznej inteligencji.

Warto także dodać, że zdobycie materiałów do nauki Pythona nie powinno sprawić większego problemu – obecnie dostępne są liczne kursy dla początkujących w wygodnej wersji online.

C++

Znajomość języka C++ to jedna z najbardziej pożądanych cech wśród rekrutujących, którą poszukują pracodawcy z różnorodnych branż. Zastanawiasz się, jaki język programowania na start będzie dobrym wyborem? C++ uznawane jest za nieco bardziej skomplikowane narzędzie, dlatego polecany jest on najczęściej osobom, które posiadają już minimalne doświadczenie w zakresie kodowania.

Osoby, które rozpoczynają przygodę z programowaniem, mogą mieć problem z opanowaniem podstaw C++. Część specjalistów uważa jednak, że nauka C++ pomaga w kompleksowym poznaniu solidnych podstaw kodowania. Z technologii tej korzystają bowiem największe światowe marki, takie jak Facebook czy Amazon.

Zadbaj o samorozwój i rozpocznij naukę języka programowania

Jesteś zdeterminowany i planujesz rozpoczęcie nauki języka programowania? Przed przystąpieniem do szkoleń i kursów warto szczegółowo przeanalizować cechy poszczególnych języków, wybierając spośród nich takie narzędzie, które najbardziej będzie odpowiadało Twoim zainteresowaniom i celom biznesowym.